Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

MaxHemp-Divider-Green-110

Nawodnienie – klucz do zdrowia

MaxHemp_Divider_Dots

Ciało człowieka to skomplikowana maszyna, w blisko 70% złożona z wody.

Woda (H2O) to dwa atomy wodoru i jeden atom tlenu – niby niewiele, a odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu tej maszyny. Jej zawartość w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem – u noworodka wynosi około 75% masy ciała, podczas gdy u osób w senioralnym wieku już tylko około 50%. 

Woda uczestniczy we wszystkich procesach życiowych, jakie zachodzą w ciele człowieka. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania jego homeostazy:

 • Odgrywa kluczową rolę w procesach przemiany materii i trawienia
 • Stanowi materiał budulcowy komórek
 • Bierze udział w transporcie składników odżywczych i hormonów
 • Uczestniczy w procesach trawienia i wydalania
 • Utrzymuje prawidłowe ciśnienie i objętość krwi
 • Pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała
 • Chroni mózg i rdzeń kręgowy

Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować wody na przyszłe potrzeby, dlatego powinna być ona stale uzupełniana. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoba dorosła powinna wypijać ok. 2,5 litra wody dziennie, przy czym przyjmowanie mniej niż 1 litra na dzień grozi odwodnieniem. Są to oczywiście wartości uśrednione, bo zapotrzebowanie na wodę jest sprawą dość indywidualną i zależy od kilku czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, poziom aktywności, ale też od pory roku i temperatury otoczenia, a także od diety. Aby nawodnić wszystkie układy naszego organizmu (łącznie z układem nerwowym) należy przyjmować minimum ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała na dobę. Na odwodnienie i problemy zdrowotne z nim związane najbardziej narażone są dzieci i seniorzy.

Pragnienie

To ostatni sygnał, jaki wysyła nasz organizm, gdy już rozpoczął się proces odwodnienia. Wodę powinniśmy pić regularnie, gdy jeszcze nie odczuwamy takiej potrzeby. Tylko wtedy jesteśmy w stanie w prawidłowy, efektywny sposób nawodnić komórki naszego organizmu.

Objawy odwodnienia mogą być mało czytelne dla większości z nas i trudne do powiązania z niedostatkiem płynów w diecie. Niepokojące powinny być:

 • Zmęczenie i senność
 • Bóle głowy
 • Rozdrażnienie
 • Drżenie mięśni
 • Przyśpieszenie akcji serca ( szybsze tętno, uczucie kołatania serca)
 • Suchość powłok skórnych
 • Suchość w jamie ustnej
 • Zaparcia
 • Ogólne osłabienie
 • Obrzęk kończyn dolnych!!! Wydawać by się mogło, że opuchlizna nóg to efekt zatrzymania wody w organizmie-nic bardziej mylnego! Niedobory wody powodują zaburzenia homeostazy w obrębie naczyń i jej zatrzymanie w naczyniach limfatycznych kończyn dolnych. Dochodzi tutaj również do zaburzeń elektrolitowych.

LECZ SIĘ WODĄ!

W przypadku choroby zapotrzebowanie na wodę wzrasta, gdyż rosną wydatki w gospodarce wodnej organizmu. Zależy to oczywiście od rodzaju choroby i wieku, ale niemal w każdej dolegliwości czy chorobie prawidłowe nawodnienie determinuje szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Nawodnienie – klucz do zdrowia
 • W chorobach związanych z układem pokarmowym dochodzi najczęściej do procesu odwodnienia w mechanizmie wymiotów i biegunek. To szczególnie niebezpieczne, gdyż człowiek traci dodatkowo cenne elektrolity. U dzieci i osób starszych to stan zagrożenia życia!!! Niedobory wody powinny być natychmiast uzupełniane – poprawia to nie tylko ogólne samopoczucie, ale pozwala na pozbycie się groźnych metabolitów z jelit.

  Niedobór wody w organizmie stymuluje przysadkę mózgową do wydzielania hormonu antydiuretycznego, czyli wazopresyny. Jego obecność zmniejsza diurezę, a w konsekwencji ilość wydalanego moczu i powoduje, że organizm nie wydala produktów przemiany materii.

 • To bardzo ważny, a zarazem wrażliwy układ w naszym organizmie. Odpowiada nie tylko za wymianę gazową, płuca to „naczynie połączone” z sercem i bezpośrednio wpływa również na jakość jego pracy. Nawet w przypadku zwykłego przeziębienia czy infekcji, odpowiednie nawodnienie może być jednym z kluczowych aspektów powrotu do zdrowia – woda nawilża śluzówki i zapobiega ich wysuszaniu. Dzięki temu gruczoły śluzowe dużo łatwiej się oczyszczają z zalegającyej wydzieliny. Wysuszenie śluzówek powoduje suchy, męczący kaszel, indukuje ból i powstawanie mikrouszkodzeń w pęcherzykach płucnych, a co za tym idzie prowadzi do pogłębiania infekcji-do zapalenia płuc włącznie. Zwiększenie podaży płynów, które go rozpuszczają, umożliwia szybsze wyleczenie i umożliwia odbudowę wyniszczonych błon śluzowych.

 • Płyn stanowiący 70% ludzkiego ciała jest bowiem kluczowy do regulacji jego temperatury. Można go kolokwialnie porównać do płynu chłodzącego w samochodzie – jego brak powoduje przegrzanie i bardzo niebezpieczne dla zdrowia tego następstwa.

  U seniorów, którzy gorączkują, niedostateczne nawodnienie może spowodować zagęszczenie krwi zagrażające udarem, oraz tzw.”drgawki gorączkowe”, prowadzące nawet do nieodwracalnych uszkodzeń centralnego układu nerwowego.

 • To jeden z najważniejszych układów odpowiedzialnych za detoksykację naszego organizmu i pozbywanie się efektów ubocznych przemiany materii.  Odpowiednie nawadnianie chroni nerki i pęcherz moczowy przed kolonizacją nieprawidłowej flory bakteryjnej! Infekcje pęcherza bardzo często powodują nieprzyjemne objawy- ból i pieczenie podczas oddawania moczu- chorzy wówczas unikają przyjmowania płynów, by nie prowokować częstszego oddawania moczu, niestety jest to błędne koło. Wraz z ograniczoną podażą wody uniemożliwione zostaje wypłukanie niebezpiecznych bakterii z dróg moczowych. Odpowiednie nawodnienie gwarantuje przyspieszenie leczenia i szybsze pozbycie się toksyn, ponieważ skutkuje rozrzedzeniem moczu i przyspieszeniem jego wydalania.

PIJ WODĘ ZAPOBIEGAJ CHOROBOM!

Nawodnienie – klucz do zdrowia

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu?

Wypijanie odpowiedniej ilości płynów pozwala na utrzymanie naszych błon śluzowych w idealnym stanie. W okresie wzmożonych zachorowań, szczególnie na grypę odpowiednia ilość wody może nas uchronić przed zarażeniem się. Dzieje się tak dlatego, że przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach prowadzi do wysuszania błon śluzowych w nosie i jamie ustnej. Zdrowe śluzówki stanowią barierę dla bakterii oraz wirusów. Wysuszone-to otwarte wrota, przez które drobnoustroje wnikają do naszego organizmu.

Warto pamiętać, że odpowiednie nawodnienie to również świetna profilaktyka zawału mięśnia sercowego i zakrzepicy żył. Celem ograniczenia ryzyka wystąpienia tych poważnych chorób każdy senior powinien po przebudzeniu wypić szklankę (ok 250ml) niegazowanej wody, jeszcze zanim wstanie z łózka i zacznie wykonywać poranne czynności.

Woda pośredniczy w transportowaniu wartości odżywczych do tkanek, dlatego jej niedobory skutkują nie tylko negatywnym wpływem na kondycję, ale również utrudniają transport pomocnych w budowaniu odporności witamin i składników mineralnych.

WODA TO ELIKSIR ŻYCIA – nie jest to frazes, ale prawda, którą każdy z nas powinien sobie uświadomić. Wodę bezwzględnie musimy uzupełniać.

Potrzebujesz nawodnienia?

Jeśli z jakiegoś powodu czujesz, że w potrzebujesz dodatkowego NAWODNIENIA, zapraszamy na elektrolitowe kroplówki nawadniające, które w efektywny sposób uzupełnią zasoby płynów w organizmie.
MaxHemp_Divider_Dots